Na sesji Rady Miasta 17 kwietnia podjęliśmy uchwałę ws. nazwania skweru u zbiegu ulic: Małe Garbary, Garbary i Stawnej – Skwerem im. Ireny Sendlerowej.

Irena Sendlerowa była osobą niezwykle odważną, narażając własne życie uratowała z warszawskiego getta ponad 2,5 tys. żydowskich dzieci, które znalazły schronienie w przybranych rodzinach, domach dziecka i u sióstr zakonnych. Została uhonorowana m. in.: medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata w 1965 r., Orderem Orła Białego w 2003 r. oraz Orderem Uśmiechu w 2007 r. Sejm RP ustanowił rok 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej.

Warto też przypomnieć dwa zdania autorstwa Bohaterki:
“Każdemu, kto tonie, należy podać rękę!”
“Ludzi dzieli się na dobrych i złych. Narodowość, rasa, religia nie mają żadnego znaczenia. Tylko to, jakim kto jest człowiekiem.”
Pamiętajmy o tym każdego dnia, szanując każdego napotkanego człowieka!

Skwer w centrum miasta, w dawnej dzielnicy żydowskiej, przez który codziennie przechodzi wielu pieszych w drodze na tramwaj, na Stary Rynek, będzie dobrym miejscem na upamiętnienie tak znaczącej postaci. Pamiętajmy też o przypadającej jutro, 19 kwietnia, 75. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
W radzie miasta dosyć rzadko zdarza się, aby uchwały zapadały jednogłośnie. Na szczęście ta uchwała była jedną z takich 🙂 Dziękuję wszystkim radnym za poparcie!

https://poznan.onet.pl/w-poznaniu-chca-upamietnic-irene-sendlerowa-i-marie-zamoyska/9b4zq9c
http://www.poznan.pl/mim/info/news,1202/bedzie-skwer-ireny-sendlerowej,117404.html
http://www.gloswielkopolski.pl/wiadomosci/poznan/a/poznan-irena-sendlerowa-ma-miec-swoj-skwer-a-ojciec-jan-gora-byc-moze-laweczke-zdjecia,13094448/
https://poznan.tvp.pl/36902110/skwer-ireny-sendlerowej