Tramwaj na Dębinę, wygodne przesiadki na Dębcu, wsparcie dla targowiska oraz stworzenie miejsca integracji dla mieszkańców Świerczewa – jako kandydaci Społecznej Koalicji Prawo do Miasta przedstawiliśmy nasze pomysły rozwiązań dla Dębca i Świerczewa.

Największym problemem transportowym na Dębcu są niewygodne przesiadki pomiędzy pętlą tramwajową, autobusowymi oraz stacją kolejową.  Codziennie przesiada się tu kilka tysięcy osób. „Pasażerowie mają do pokonania kilkaset metrów, zawsze po drodze jest przejazd kolejowy, który jest często zamknięty” – mówi Tomasz Wierzbicki, radny Poznania oraz radny Osiedla Świerczewo.

Rozwiązaniem jest przedłużenie trasy tramwajowej z Dębca na osiedle Dębina. „Zarząd Transportu Miejskiego zlecił już koncepcje tramwaju na Dębinę. Tramwaj będzie przekraczał wiaduktem linię kolejową. Na ulicy 28 Czerwca 1956 r. są przygotowane koncepcje torowiska tramwajowego zarówno w jezdni, jak i obok niej.” – mówi Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania. Pętla na Dębinie będzie umożliwiała przedłużenie tramwaju dalej w kierunku Lubonia.

Same koncepcje będą konsultowane z mieszkańcami Dębca i kupcami. Maciej Wudarski zadeklarował, że podtrzymuje zeszłoroczną deklarację utrzymania funkcjonowania targowiska, a przy okazji budowy tramwaju, może ono zostać zmodernizowane.

Dzięki przystankowi tramwajowemu, który ma powstać na ul. 28 Czerwca 1956 r. (w rejonie kościoła Świętej Trójcy), będzie można wygodnie przesiąść się zarówno na pociągi, jak i autobusy w kierunku Świerczewa i Lubonia, korzystając  z wybudowanego już tunelu. Dzięki temu, do przejścia pasażerowie będą mieli jedynie 250 metrów, w dodatku wygodnymi rampami, które są przyjazne dla osób starszych i z niepełnosprawnościami, w porównaniu do ewentualnej kładki w miejscu obecnego przejazdu kolejowego.

Chcemy jednak szybciej rozwiązać problem często zamykanego przejazdu kolejowego w ul. Opolskiej. Po interpelacji Tomasza Wierzbickiego, Maciej Wudarski powołał przy Zarządzie Dróg Miejskich zespół który ma przeanalizować możliwości poprawy. Samo PKP Polskie Linie Kolejowe zadeklarowały chęć współpracy i przyznały, że istnieje możliwość zmian w sterowaniu ruchem kolejowym tak, aby przejazd był zamykany na 2 minuty przed przejazdem pociągu, a nie jak obecnie – około 5-6 minut.

Kolejną ważną sprawą dla mieszkańców Świerczewa jest stworzenie centrum kulturalno-integracyjnego. „Kiedy rozmawiam z rodzicami, nie mają gdzie spędzić wolnego czasu. Teraz trzeba jechać do centrum na takie zajęcia. Chcemy wyjść naprzeciw takim oczekiwaniom.” – mówi Marcin Kasprowicz, kandydat do Rady Miasta, na co dzień prowadzi fundację Tata z Poznania oraz mieszka na Świerczewie. W takim centrum integracyjnym byłaby możliwość np. uczestniczenia we wspólnych zajęciach, odrabiania lekcji, grania w gry planszowe. Ma to być tez przestrzeń przyjazna seniorom. Marcin Kasprowicz już teraz stara się o otwarcie takiego obiektu na osiedlu.

Kandydaci do Rady Miasta z Okręgu 4, obejmującego m. in. Dębiec i Świerczewo – https://www.koalicjapdm.org/kandydaci/okreg-4/

Program dla Dębica: https://www.koalicjapdm.org/program/dla-dzielnic#Debiec

Program dla Świerczewa: https://www.koalicjapdm.org/program/dla-dzielnic#Swierczewo