Mieszkasz w Poznaniu, ale głosujesz gdzieś indziej? Albo nie jesteś pewny, gdzie jesteś ujęty w rejestrze wyborców i gdzie jest Twoja komisja?

Poniżej parę prostych kroków, jak sprawdzić swoją komisję oraz jak się dopisać do rejestru wyborców pod poznańskim adresem.

Sprawdź, gdzie głosujesz

Jeżeli kiedykolwiek zmieniałeś (np. na wybory parlamentarne albo prezydenckie) komisję do głosowania albo nie jesteś pewien, gdzie możesz głosować, warto to sprawdzić w Centralnym Rejestrze Wyborców. Można to zrobić na dwa sposoby:


przez aplikację mObywatel,
w zakładce “Wybory”

Jeśli na stronie będziesz miał dane z komisją w Poznaniu, z Okręgiem do Rady Miasta nr 4, to znaczy że będziesz mógł na mnie oddać głos 7 kwietnia 🙂

Dopisz się do rejestru wyborców w Poznaniu

Jeśli stale zamieszkujesz na terenie Poznania, będziesz mógł głosować w wyborach do Rady Miasta Poznania i Prezydenta Miasta Poznania. Musisz w tym celu dopisać się na stałe do Rejestru Wyborców. Najprościej to zrobić na stronie internetowej 

  1. Wybierz Start.
  2. Wybierz “zmienić stały obwód głosowania”.
  3. Wybierz “Złóż wniosek”.
  4. Zaloguj się do profilu zaufanego .
  5. W części “Dodatkowe załączniki” należy dodać skan lub zdjęcie np. umowy najmu mieszkania, pierwszej strony deklaracji PIT z adresem, oświadczenie właściciela mieszkania, rachunek za prąd czy internet. 
  6. Na kolejnej stronie, w miejscowości wpisać np. Poznań-Nowe Miasto (w przypadku Rataj, Żegrza czy Starołęki) lub Poznań-Wilda (w przypadku Dębca czy Świerczewa) oraz uzupełnić adres, pod którym się mieszka. 
  7. Wniosek należy sprawdzić i podpisać (np. przez profil zaufany).
  8. W ciągu 5 dni powinieneś dostać odpowiedź z Urzędu Miasta.

Wniosek możesz też złożyć osobiście w Urzędzie Miasta Poznania – szczegóły znajdziesz na stronie bip.poznan.pl >>