Do 3 grudnia radni miasta mieli prawo zgłaszać propozycje zmian w projekcie budżetu miasta na 2016 r. Skorzystałem także z tego prawa, składając 12 poprawek.

Propozycje zmian w budżecie Miasta na 2016 r.:

Nazwa zadaniaZakres i uzasadnienieKwota
Strefa Tempo 30 w centrum (etap II i III)Zakres rzeczowy: Realizacja elementów strefy Tempo 30 w centrum miasta zgodnie z zaprezentowaną koncepcją, obejmuje stworzenie szczegółowych projektów organizacji ruchu (ew. budowlanych) wraz z realizacją, zgodnie ze wskazaniem przez Radę Osiedla Stare Miasto
Uzasadnienie: Projekt strefy Tempo 30 dla etapu II i III od kilku lat nie może się doczekać realizacji. Rada Osiedla Stare Miasto popiera wprowadzanie strefy. Dyskusje trwają już od mniej więcej 3 lat i skoro jest społeczna akceptacja dla dalszych działań, należy je zrealizować.
2 000 000 zł
Remont pętli tramwajowej DębiecZakres rzeczowy: Remont chodników na pętli, odnowa otoczenia punktu obsługi klienta ZTM (zgodnie z posiadaną przez ZTM dokumentacją).
Uzasadnienie: W budżecie 2015 r. na zadanie była zarezerwowana kwota 500 tys., wykonano jedynie podniesienie przystanków tramwajowych za 350 tys. zł, a ZTM zlecił opracowanie dokumentacji dla pozostałych prac na pętli tramwajowej (remont chodników, otoczenie punktu obsługi klientów – sprzedaży biletów ZTM). Chodniki na pętli tramwajowej są w fatalnym stanie, po opadach deszczu ciężko jest przejść. Z pętli codziennie korzysta kilka tysięcy pasażerów, nie tylko mieszkańców Poznania, ale przesiadających się z pociągów. Należy dokończyć prace na pętli zgodnie z dokumentacją posiadaną przez ZTM.
500 000 zł
ZDM/P/058 – Usprawnienie transportu publicznego Zakres rzeczowy: Wydzielenie torowiska tramwajowego w ul. Grunwaldzkiej (odc. Bałtyk – Matejki), projekt dla wydzielenia torowiska na ul. Głogowskiej (od Krauthofera do Sielskiej) wraz z ew. budową przystanku wiedeńskiego przy Sielskiej
Uzasadnienie: Transport publiczny, przede wszystkim tramwajowy, powinien być szybki i niezawodny. Na wymienionych odcinkach tras niemal codziennie w godzinach szczytu komunikacyjnego tramwaje są blokowane przez samochody. Należy za pomocą zmiany organizacji ruchu wydzielić torowiska tramwajowe. Wydzielenie torowisk przyniesie oszczędności dla ZTM i MPK (mniej tramwajów w korkach to przyspieszenie tramwajów i możliwość mniejszej liczby taboru do obsługi linii), a długofalowo – wzrost liczby pasażerów i wpływów z biletów. Samochody na tym znacząco nie stracą, ponieważ liczba pasów ruchu na skrzyżowaniach ze światłami (Grunwaldzka z ul. Matejki oraz Głogowska ze Ściegiennego) zostanie zachowana).
200 000 zł
Poprawa bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych Zakres rzeczowy: Projekt na przebudowę przejścia dla pieszych przez ul. Estkowskiego (przy Moście Chrobrego) – wykonanie azyli przy torowisku tramwajowym lub montaż sygnalizacji świetlnej, budowa azyli na przejściach gdzie są ku temu możliwości, jest duże natężenie ruchu oraz pieszych (np. Dolna Wilda/Krzyżowa – dojście do Parku Jana Pawła II, Dolna Wilda/Chwiałkowskiego – dojście na pływalnię, Rolna/Traugutta – droga do szkoły podstawowej i liceum, Opolska/Korfantego – targowisko Sielanka). Uzasadnienie: W budżecie powinny być rokrocznie zapisane środki dedykowane poprawie bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych. Od kilku lat podnoszony jest postulat poprawy bezpieczeństwa na ul. Estkowskiego, gdzie piesi muszą przejść przez 2 jednie oraz torowisko tramwajowe, nie mając żadnej wysepki po drodze. Należy opracować projekt przebudowy tego miejsca, aby powstały wysepki przy torowisku abo zamontowana sygnalizacja świetlna. Ponadto należy montować azyle, które poprawiają bezpieczeństwo i ułatwiają przejście.300 000 zł
Remont dachu w Przedszkolu nr 43Zakres rzeczowy: Remont dachu (zgodnie z opracowaną dokumentacją)
Uzasadnienie: Budynek przedszkola ma ponad 60 lat i znajduje się w kiepskim stanie technicznym. Zgodnie z przeprowadzonym corocznym przeglądem technicznym, zalecono remont dachu. Dwa lata temu wykonano dokumentację techniczną na te zadanie, ale brak środków nie pozwala na jego realizację.
200 000 zł
Organizacja loterii wśród nowych płatników PIT i CIT w PoznaniuZakres rzeczowy: Loteria z nagrodami wśród osób, które zdecydują się płacić podatki w Poznaniu
Uzasadnienie: Zadanie ma na celu zachęcenie opłacania podatków PIT i CIT w Poznaniu, a co za tym idzie przyczynić się do zwiększenia wpływów. Podobne akcje są organizowane w innych miastach Polski. W ramach nagród mogłyby być np. sprzęt elektroniczny, ale także zniżki czy darmowe usługi miejskie (np. doładowania na PEKĘ, wejścia do miejskich obiektów kultury itd)
150 000 zł
Rewaloryzacja parku DrwęskichZakres rzeczowy: Odnowienie nawierzchni alejek, prace zieleniarskie, nowa mała architektura i oświetlenie
Uzasadnienie: Park jest bardzo zaniedbany, nawierzchnia alejek zniszczona, po zmroku jest to przestrzeń nieprzyjazna mieszkańcom. Stanowi ważne miejsce dla Wildy, m. in. dojście do ul. Półwiejskiej. Należy zamontować nowe urządzenia, np. siłownię zewnętrzną, które przyciągną mieszkańców.
300 000 zł
Budowa drogi rowerowej w ul. Czechosłowackiej (odc. Łozowa – Dolna Wilda) i Dolna Wilda (odc. Czechosłowacka – Piastowska)Zakres rzeczowy: Projekt i budowa drogi rowerowej w ul. Czechosłowackiej (odc. Łozowa – Dolna Wilda) i Dolna Wilda (odc. Czechosłowacka – Piastowska) o łącznej długości ok. 700 m
Uzasadnienie: W ramach budowy tunelu pod linią kolejową oraz przebudowy ul. Czechosłowackiej powstają drogi rowerowe, które nie będą się łączyły z innymi drogami rowerowymi. Należy w 2016 r. zbudować łącznik do ul. Dolna Wilda, aby zapewnić ciągłość i bezpieczny dojazd do centrum oraz mostu Dębińskiego, który ma być otwarty.
400 000 zł
ZDM/P/053 – Budowa oświetlenia wydzielonego na drogach i iluminacjeZakres rzeczowy: Budowa oświetlenia w ul. Jałowcowej (odc. Południowa – Opolska)
Uzasadnienie: Po docelowym zamknięciu skrzyżowania ul. Czechosłowacka/Opolska, na ulicy Jałowcowej znaczenie wzrosło natężenie ruchu – jest to teraz skrót od ul. Góreckiej na Dębiec i do Lubonia. Ulica Jałowcowa jest bardzo wąska, ma ok. 4 metry szerokości, brakuje oświetlenia i chodników. Dodatkowo widoczność pogorszyły wysokie ekrany akustyczne ustawione wzdłuż tej ulicy. Piesi idący na pętlę tramwajową Dębiec obawiają się o swoje bezpieczeństwo.
120 000 zł
ROM/B/003 – Rozwój Miasta jako ośrodka akademickiego i naukowegoZakres rzeczowy: Stworzenie funduszu granowego dla samorządów szkół średnich oraz kół naukowych poznańskich uczelni na wsparcie dla projektów związanych z badaniami, organizację konferencji naukowych oraz działań aktywizujących środowisko samorządów szkolnych (szkół średnich).
Uzasadnienie: Często koła naukowe oraz samorządy szkół średnich mają ciekawe pomysły na przeprowadzenie badań lub działań, które pozwalałyby zgłębiać ich zainteresowania, ale niestety nie mają środków na ich organizację. Pomocne byłyby małe granty (pilotażowo mogłyby być one o wysokości np. do 3-4 tys. zł). W budżecie są środki dedykowane innym grupom społecznym, np. seniorom, a nie ma ich dla młodzieży.
100 000 zł
Dostosowanie przystanków autobusowych do potrzeb osób niepełnosprawnych i starszychZakres rzeczowy: Podniesienie platform przystanków autobusowych do wysokości podłogi w autobusach
Uzasadnienie: Wiele przystanków autobusowych w Poznaniu znajduje się na chodnikach lub na poboczach. Są one niskie, w związku z czym osoby starsze oraz niepełnosprawne mają problem z wsiadaniem do autobusów. Rozwiązaniem byłoby podniesienie platform przystanków autobusowych do poziomy podłogi w autobusie. Koszt dostosowania jednego przystanku (wymiana krawężnika, przełożenie kostki lub ułożenie nowej) to ok. 20- 30 tys. zł. Zadanie powinno być kontynuowane w kolejnych latach
200 000 zł
Budowa drogi pieszo-rowerowej w ul. Rakoniewickiej i Czechosłowackiej (do ul. Świerkowej)Zakres rzeczowy: Projekt oraz budowa drogi rowerowej (miejscami pieszo-rowerowej) o długości 1200 m od wiaduktu Kosynierów Górczyńskich do budowanego tunelu.
Uzasadnienie: Proponowana droga rowerowa połączy drogi rowerowe w ul. Głogowskiej oraz drogi budowane w ul. Czechosłowackiej, zapewniając bezpieczne połączenie Górczyna, Świerczewa i Dębca. Miejscami w ul. Czechosłowackiej brakuje chodników.
1 000 000 zł
Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download

Radni złożyli do budżetu łącznie 210 propozycji zmian. Sesja budżetowa odbędzie się 22 grudnia.

 

One Thought on “Propozycje zmian w budżecie miasta na 2016 r.”

Dodaj komentarz