Kiedy ktoś obcy po raz pierwszy przyjeżdża tramwajem na pętlę na Dębcu, od razu czuje się jak w miejscu zupełnie oderwanym od reszty Poznania. I niestety – ma rację. Wszechobecny śmietnik, brud, krzywe chodniki – tak wygląda jedna z największych pętli tramwajowych Poznania.

W całym rejonie pętli chodniki wymagają natychmiastowego remontu – część jest ze starych, połamanych płytek, część z krzywego asfaltu. Zieleń nie jest pielęgnowana od lat. Wszędzie leży pełno śmieci – zarówno w pasie zieleni od strony linii kolejowej dla pociągów towarowych, jak i na chodniku naprzeciwko peronu dla wysiadających z tramwaju. Pętle autobusowe w sumie wyglądają podobnie. Na ulicy Opolskiej budki wprowadzają nieco azjatyckie klimaty. Sama pętla jest zdecydowanie zbyt mała – dwa perony dla 5 linii autobusowych oraz przystanki dla linii 49 na ul. Opolskiej. Na pętli od strony ul. 28 Czerwca nie ma nawet porządnej nawierzchni.

Obiecuję, że będąc radnym Miasta Poznania podejmę temat zagospodarowania całego węzła przesiadkowego “Dębiec” oraz będę go pilotował. Pilne są zarówno działania natychmiastowe (remont chodników, ustawienie nowych koszy na śmieci oraz ławek w okolicy punktu sprzedaży biletów, wysprzątanie terenu, pielęgnacja zieleni), jak i długofalowe. Najlepszym rozwiązaniem byłoby przedłużenie trasy tramwajowej wzdłuż ul. 28 Czerwca do osiedla Dębina (co pozwoliłoby na stworzenie przystanku przesiadkowego na pociąg na wysokości kościoła Świętej Trójcy) oraz budowa jednej pętli autobusowej z kilkoma peronami. Należy jak najszybciej wywołać oraz uchwalić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla całego obszaru węzła (od pętli tramwajowej do ul. Czechosłowackiej), który określi pożądane rozwiązania.

Miejsce to ma szansę stać się centrum dla Dębca i Świerczewa! Uchwalony plan powinien moim zdaniem określać lokalizację przedłużonej linii tramwajowej do osiedla Dębina, nowej pętli autobusowej (minidworca), miejsce punktów usługowych oraz przestrzeni publicznych – park oraz plac centralny, które byłyby wizytówką tej części miasta. Budowa tunelu na pewno rozwiązuje część ważnych problemów naszej dzielnicy, ale to nie wszystko! Dębiec zasługuje na więcej!

Dodaj komentarz