Użytkownicy Poznańskiego Roweru Miejskiego cały czas skarżą się na problemy z wypożyczaniem rowerów, polegających na nieodblokowaniu elektrozamków na stacjach, co uniemożliwia wypięcie rowerów. Potwierdzają to także statystyki, o które poprosiłem – w marcu z 86,7 tys. wypożyczeń rowerów aż 12 tys. zostało oddanych na tej samej stacji w przeciągu 3 minut. Świadczy to o dużej skali problemów technicznych z rowerami, w tym z elektrozamkami.

W związku z licznymi skargami mieszkańców na działanie Poznańskiego Roweru Miejskiego, przede wszystkim w zakresie problemów z wypożyczeniem roweru (nieodblokowanie elektrozamka po wypożyczeniu) oraz długim czasem obsługi klienta (problemy z dodzwonieniem się na infolinię, długi czas odpowiedzi na maile), złożyłem pod koniec marca interpelację do Prezydenta Miasta.

Wraz z opisem problemów, poprosiłem o podanie statystyk za marzec, w tym podanie całkowitej liczby wypożyczeń oraz liczby wypożyczeń, które trwały krócej niż 3 minuty, a rowery zostały zwrócone w tej samej stacji. Dane takie obrazują skalę problemu z elektrozamkami.

Okazuje się, że z 87 tys. rowerów wypożyczonych w marcu, aż 12 tys. zostało zwróconych w ciągu 3 minut na tej samej stacji. Są to zapewne w zdecydowanej większości rowery, które nie zostały wypięte z elektrozamka lub nie nadawały się do dalszej jazdy. Oznacza to, że co 7 wypożyczenie zakończyło się niepowodzeniem.

Poniżej zamieszczam odpowiedź na interpelację wraz ze statystykami wypożczeń dla poszczególnych stacji za cały marzec. Mam nadzieję, że Zarząd Transportu Miejskiego, który sprawuje nadzór nad firmą obsługującą Poznański Rower Miejski, będzie ten nadzór wykonywał skutecznie, a opisywane problemy zostaną usunięte.

Gazeta Wyborcza: Wypożyczalnie rowerów miejskich wciąż awaryjne. “Totalna klapa i powód frustracji”

Radio Merkury: Problemy z rowerami miejskimi

 

 

 

http://bip.poznan.pl/bip/interpelacje/interpelacja-ws-obslugi-i-funkcjonowania-systemu-rowerow-miejskich,NT00011E9E/

Dodaj komentarz